BMW AUTO FORUM: probleme anvelope iarna ( a venit iarna si zici ca nu are masina cauciucuri asa naspa sta pe drum) - BMW AUTO FORUM

Jump to content

probleme anvelope iarna ( a venit iarna si zici ca nu are masina cauciucuri asa naspa sta pe drum)

#1 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 29 November 2010 - 12:48 AM

Ciao,a venit iarna.Am montate pe masina 4 cauciucuri continental de iarna, toate noi ( asa am cumparat masina),fratilor pana acum nu am mai avut BMW dar e jale , cauciucuri noi si e varza , nu pot urca in conditii de siguranta niciunde ( cum e putin panta e varza, cu tot cu DSC,DTC), pe drept merge ca mai ma pricep si eu ( fara falsa modestie , asa ca o paranteza am permis de 12 ani si numai in ultimi 2 ani am facut 90 de mii km )deci ce vreau sa va intreb: voi cum mergeti fratilor iarna, eu am abandonat masina pe o strada unde am gasit loc si am luat-o spre casa la picior gandindu-ma: MAMA CE BMW SERIA 55555555 MI-AM MAI TRAS, tare nu...?Pe uscat ,DA E MASINA dar pe zapada e moarta .Acum vreau sa va intreb sunt eu in necunostinta de cauza sau care o fi treaba de nu merge Bmw-ul asta pe zapada , e ceva cu cauciucurile mele ? sunt de rahat? ori ...??va rog frumos sa nu va suparati cumva pe mine si eu sunt fan inrait BMW dar nu merge iarna si basta. DACIA PAPUC A TATALUI MEU(tot cu tractiune spate) MERGE MAI BINE IARNA SI CAUCIUCURI NO NAME.Astept opinii, maine imi iau lanturi si oi vedea cum o duc acasa .multumesc ^_^/>

#2 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 29 November 2010 - 12:54 AM

din aceleasi considerente eu mi-am luat un pejo 405...masina de iarna... astfel am rezolvat si cu cauciucurile si cu tractiunea,iar in caz de ceva...pejo-ul asta costa cat 4 cauciucuri de iarna noi pt. bmw.....iar pt. iarna caruta asta de pejo e super ok

#3 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 29 November 2010 - 01:02 AM

Am priceput acum. Am noroc ca mai am masini , dar nu am stiut ca e chiar asa cu Bmw-ul iarna.Scot artileria grea( Seatul meu, el ma scoate din necaz mereu , celelalte masini Iveco si Daewoo au si ele tot pe spate tractiunea asa ca...), l-am bagat in celalat garaj cu gandul ca il scot la primavara cand am sa am nevoie de el.Asa e ( greseala mea ca nu m-am informat suficient ), de fapt niciodata nu e suficient, iar masina asta ( BMW) e super ok adica traznet dar nu iarna.Poate imi spui ceva si despre anvelopele mele , sunt ok ma gandesc eu .Multumesc ^_^/>

#4 User is offline   Pachu Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 321
  • Joined: 28-September 09

Posted 29 November 2010 - 02:50 AM

cumpara alte cauciucuri... -_-/>

#5 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 29 November 2010 - 08:53 AM

nu trebuia sa-ti iei BMW, NU e bun iarna! :mellow:/>

This post has been edited by io's®: 29 November 2010 - 08:54 AM


#6 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 29 November 2010 - 10:21 AM

fa un filmulet, eu iarna trecuta n-am sezizat nici o problema.

#7 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 29 November 2010 - 11:51 PM

View Postchiciuc, on 29 November 2010 - 10:21 AM, said:

fa un filmulet, eu iarna trecuta n-am sezizat nici o problema.

Nu cred ca e nevoie de nici un filmulet,nu te supara eu nu vreau sa intru in polemica nici cu tine si nici cu oricine altcineva.Am argumentat mai sus , e varza iarna BMW-ul si gata.Ca o paranteza am iesit astazi cu Seatul si asta rupe zapada si nu e nu stiu ce masina( cauciucuri no name).pa ^_^/>

View PostPachu, on 29 November 2010 - 02:50 AM, said:

cumpara alte cauciucuri... -_-/>

E bun si sfatul tau , dar iarna asta am hotarat( BMW-ul sta in garaj), daca eram neam cu nea Becali....)))de la anul am sa cumpar mai mult ca sigur niste cauciucuri adevarate, am timp sa ma documentez ce inseamna cu adevarat un cauciuc bun ptr BMW.Pa ^_^/>

#8 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 30 November 2010 - 12:19 AM

nu te supara dar am impresia ca nu prea stii cum sa conduci un bmw pe timp de iarna. daca masina e echipata corespunzator si totul functioneaza, nu vad problema decat la sofer.......


acum sper ca nu vrei sa urci pe dealuri cu ea :)/>)


nu e acelasi lucru cu a conduce o masina cu tractiune fata dar totusi nu am auzit pe nimeni sa se planga precum te plangi tu......colegul cerea si el cu un scop filmuletul ala.......banuieste el ceva

#9 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 30 November 2010 - 12:49 AM

si pe seat ai anvelope de iarna? :unsure:/>

#10 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 30 November 2010 - 01:55 AM

View PostTOM, on 30 November 2010 - 12:19 AM, said:

nu te supara dar am impresia ca nu prea stii cum sa conduci un bmw pe timp de iarna. daca masina e echipata corespunzator si totul functioneaza, nu vad problema decat la sofer.......


acum sper ca nu vrei sa urci pe dealuri cu ea :)/>)


nu e acelasi lucru cu a conduce o masina cu tractiune fata dar totusi nu am auzit pe nimeni sa se planga precum te plangi tu......colegul cerea si el cu un scop filmuletul ala.......banuieste el ceva

CEAU!Nu ma supar dar vreau sa-ti spun ca aberezi la greu.Tu nu ai cum sa-mi spui mie ca am eu o problema cu soferia( chiar daca e prima iarna cu Bmw).Poate unde conduceti voi o fi doar asfalt uscat iarna dar eu unde locuiesc mai am si cate un deal( nu munte) deal in limite normale.Eu am condus pana acum numai pe drumuri de munte.Uite daca vrei eu iti pot demonstra ca te inseli , oricand . Daca vrei facem o proba.Ce zici te prinzi...? Si eu te rog sa nu te superi dar vorbesti asa ca sa nu taci.pa ^_^/>

View Postio, on 30 November 2010 - 12:49 AM, said:

si pe seat ai anvelope de iarna? :unsure:/>

Da am anvelope de iarna ( no name) noi .Am sa ma uit maine ce marca sunt si revin cu post ^_^/>

View PostTOM, on 30 November 2010 - 12:19 AM, said:

nu te supara dar am impresia ca nu prea stii cum sa conduci un bmw pe timp de iarna. daca masina e echipata corespunzator si totul functioneaza, nu vad problema decat la sofer.......


acum sper ca nu vrei sa urci pe dealuri cu ea :)/>)


nu e acelasi lucru cu a conduce o masina cu tractiune fata dar totusi nu am auzit pe nimeni sa se planga precum te plangi tu......colegul cerea si el cu un scop filmuletul ala.......banuieste el ceva

Imi permit inca o remarca asa ca sa nu te superi.Masinile astea oricare ar fi ele trebuie sa urce si dealuri ori nu ?!? Sau au fost fabricate exclusiv pentru drum drept...........mama ei de soferie. ^_^/>

#11 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 30 November 2010 - 03:03 AM

esti prea plin de tine....ma abtin de la alte comentarii

#12 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 30 November 2010 - 03:15 AM

View PostTOM, on 30 November 2010 - 03:03 AM, said:

esti prea plin de tine....ma abtin de la alte comentarii

Bine faci, nu am vrut sa raman dator..., dar tot nu inteleg .Califici un om si calitatile lui dupa cum vrei tu, fara argumente si apoi te mai si astepti sa isi ceara scuze.E aberant ce vrei tu,crezi ca daca ai enspe mii de posturi pe forum ,califici si descalifici cum vrei si pe cine vrei???Gresit , si ca tine sunt multi.Rugamintea mea e sa te abtii in viitor de a mai face vreun comentariu la adresa mea.
Tu conduci foarte bine, cinste tie dar pastreaza un minim respect.

#13 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 30 November 2010 - 03:37 AM

View PostTOM, on 30 November 2010 - 03:03 AM, said:

esti prea plin de tine....ma abtin de la alte comentarii

Uita-te mai sus si vezi ce scrie Severus - phantoom,e pe aceeasi lungime de unda cu mine,tu esti gigi contra .Oameni buni masinile astea BMW ,DAcia si care vreti voi trebuie sa urce iarna si la deal ori ba???

#14 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 30 November 2010 - 09:09 AM

View PostCS79MYH, on 29 November 2010 - 11:51 PM, said:

Nu cred ca e nevoie de nici un filmulet,nu te supara eu nu vreau sa intru in polemica nici cu tine si nici cu oricine altcineva.Am argumentat mai sus , e varza iarna BMW-ul si gata.Ca o paranteza am iesit astazi cu Seatul si asta rupe zapada si nu e nu stiu ce masina( cauciucuri no name).pa ^_^/>



polemica nici nu incepuse :P/>.

acum serios, ai expus o parere pe un forum. Intamplator sau nu, mai multi nu sunt de acord cu tine. Ti s-au cerut mai multe date si tu ce spui: stiu eu mai bine, doar sunt patit. Atunci apare intrebarea: de ce ai postat ? "Sa-ti faci masina de rusine ?"

uite un film cu niste bmw-uri pe zapada.
http://www.youtube.c...h?v=rzB7hpWhqIA

#15 User is offline   Myx Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-November 09

Posted 30 November 2010 - 09:23 AM

cred ca inca nu dozezi tu bine acceleratia pe zapada , mai da-i ceva timp si se va rezolva , cand urci un deal unde vezi ca nu face fata activezi DTC prin apasarea butonului . il dezactivezi cand ajungi intr-o zona normala . Si relax :D/>

#16 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 30 November 2010 - 12:29 PM

pune o poza te rog cu anvelopele de iarna de la BMW <_</>

#17 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 30 November 2010 - 02:06 PM

View PostMyx, on 30 November 2010 - 09:23 AM, said:

cred ca inca nu dozezi tu bine acceleratia pe zapada , mai da-i ceva timp si se va rezolva , cand urci un deal unde vezi ca nu face fata activezi DTC prin apasarea butonului . il dezactivezi cand ajungi intr-o zona normala . Si relax :D/>

Mersi de sfat, am facut ce spui tu nu merge aluneca rau

View Postio, on 30 November 2010 - 12:29 PM, said:

pune o poza te rog cu anvelopele de iarna de la BMW <_</>

Din pacate am dus masina in service de dimineata,cand o sa iau masina din Service fac poze,sunt noi noute.

#18 User is offline   Myx Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-November 09

Posted 30 November 2010 - 03:08 PM

View PostCS79MYH, on 30 November 2010 - 02:06 PM, said:

Mersi de sfat, am facut ce spui tu nu merge aluneca rau


Din pacate am dus masina in service de dimineata,cand o sa iau masina din Service fac poze,sunt noi noute.


din ce spui tu poate ai anvelope allseason si nu dedicate iarna M+S , dar pune o poza sa ne lamurim . In mod sigur se poate circula cu BMw iarna , multi am trecut cateva sezoane . Oricum daca e o zona cu gheata nu face fata si asta se intampla la mai multe marci , gheata anuleaza aderenta aproape total .

#19 User is offline   CS79MYH Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 17-November 10
  • Location:bucuresti
  • Car:bmw

Posted 30 November 2010 - 04:43 PM

View PostMyx, on 30 November 2010 - 03:08 PM, said:

din ce spui tu poate ai anvelope allseason si nu dedicate iarna M+S , dar pune o poza sa ne lamurim . In mod sigur se poate circula cu BMw iarna , multi am trecut cateva sezoane . Oricum daca e o zona cu gheata nu face fata si asta se intampla la mai multe marci , gheata anuleaza aderenta aproape total .

Vad ca am aprins flacara, daca stiam nu mai deschideam topicul.Acum sa detaliez poate nu ati inteles in totalitate: a venit iarna ptr ca e vremea ei,numai ca a venit asa mai furtunos cu fulgi mari si repezi , zapada sa asternut peste asfalt si era foarte floscaita, pe mine ma prins pe drum, fapt care nu ar fi fost iesit din comun daca nu se intampla ca sa nu pot detine controlul masinii. Detaiiile le cunoasteti din primul post nu are rost sa ma repet, cauciucurile sunt iarna nu all season,voi pune poze cand iau masina din service.

#20 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 30 November 2010 - 06:52 PM

View PostCS79MYH, on 29 November 2010 - 12:48 AM, said:

....deci ce vreau sa va intreb: voi cum mergeti fratilor iarna, eu am abandonat masina pe o strada unde am gasit loc si am luat-o spre casa la picior gandindu-ma: MAMA CE BMW SERIA 55555555 MI-AM MAI TRAS, tare nu...?Pe uscat ,DA E MASINA dar pe zapada e moarta .Acum vreau sa va intreb sunt eu in necunostinta de cauza sau care o fi treaba de nu merge Bmw-ul asta pe zapada , e ceva cu cauciucurile mele ? sunt de rahat? ori ...??va rog frumos sa nu va suparati cumva pe mine si eu sunt fan inrait BMW dar nu merge iarna si basta. DACIA PAPUC A TATALUI MEU(tot cu tractiune spate) MERGE MAI BINE IARNA SI CAUCIUCURI NO NAME.Astept opinii, maine imi iau lanturi si oi vedea cum o duc acasa .multumesc ^_^/>


eu asta vad din postul tau. Ai rabdare si asteapta opinii.
Eu am fost multumit de ea in iarna. Am mers si pe zapada si polei, etc. Masina s-a mentinut in trend cu restul masinilor. M-am dat cu ea in parcarea goala pe zapada si pot sa zic, ca daca ai sistemele on e greu sa te joci, te controleaza de tot. Astept zadapa pt putin distractie.

Intr-adevar cand era zapada moale la stop si plecam, intrau sistemele in functie, si cand le vedeam lasam putin acceleratia, dar isi revenea imediat. Ceva in gen cand pui frana si intra abs-ul.

asta e iarna, mergi cu mai multa grija.

This post has been edited by chiciuc: 30 November 2010 - 06:56 PM


  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users