BMW AUTO FORUM: De unde provine masina ta? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

De unde provine masina ta? Ce stiti din istoricul masinii pe care o conduceti.

#1 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 01 December 2010 - 02:58 PM

Deschid acest topic urmare a unei istorii traite de un prieten zilele trecute.
Omul afectat de zvonul ca de la 1 Ian. se scumpesc taxele...etc, a plecat in Germania sa-si ia o masina. A cautat in ziare, a dat telefoane...iar in final a gasit ceea ce credea el ca-l avantajeaza.
A venit cu un Mercedes negru, frumos si care mergea ok. Din intamplare a parcat aiurea si a ciufulit o aripa si usa din spatele ei chiar in ziua inmatricularii. A mers la tinichigiu, omul priceput a reusit sa indrepte aripa si fata de usa, iar asa cum este normal, urma vopsitul. La slefuit, sub vopseaua originala a aparut culoarea crem, apoi din ce in ce mai multe indicii ce semanau a inscriptii. In final pe partea de jos a usii scria Dortmund Dein Taxi...Acum astept sa-mi spuna ce surprize a mai aflat dupa ce a vizitat reprezentanta din Bucuresti. Oricum, tipul nu se pricepe si parerea mea este ca daca s-ar fi uitat atent in acte, ar fi gasit el ceva care sa-i dea de banuit.
Culmea este ca amicul a cumparat masina direct de la proprietarul neamt si nu din vreun parc.
Am auzit la multi ca au cumparat masina unor "persoane in varsta", "doctori", "femei care nu prea ieseau in afara de piata si copii dusi la gradinita/ scoala"...etc...
Voi ce stiti din trecutul masinii voastre?

#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 01 December 2010 - 03:08 PM

Eu am cumpărat-o de la fratele primului proprietar, a fost cumpărată din România de la Automobile Bavaria în noiembrie 1998, ea fiind fabricată în octombrie 1998.

A aparţinut unor oameni de afaceri.

#3 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 01 December 2010 - 04:37 PM

e60-ul meu provine de la un tip din timisoara,am cumparat-o anul trecut in februarie.Era bagata in tara de vreo 2 luni.A fost dragoste la prima vedere.Nu am verificat nimic la ea doar nivelul de ulei.Atata stiam atunci :)/> Peste insa vreo 3-4 zile apar erori :presiune prea mica...ziceau unii ca e varza motorul...tipul asta baga ulei 10w40 ca sa mascheze treaba asta...era senzorul...l-am schimbat si am bagat 5w40.OK. Dupa aia cand se incalzea motorul se opintea mereu...ce are?? In vasul de expansiune apa fierbinte....pe bord nici o eroare....
nevasta-mea zicea vinde-o ca e terminata deaia a vandut-o si celalalt...i-am dat dreptate dar doar in partea a 2-a....nimeni nu stia ce si cum....am fost la diagnoza la unu..nimic....eroare...cost 100roni...atunci m-am hotarat eu sa incerc sa o repar...mi-am cumparat o interfata,iar restul il stiti...:)/>)...era defect termostatul care din de ex. 100 de deschideri logice ,el deschidea de 15 ori fizic....banuiam insa ca era termostatul deoarece temperatura pe bord avea vreo 120 grade(asta am vazut dupa ce am aflat cum se intra in meniurile ascunse :)/>)...dar nu aveam confirmarea testerului...deatuncea nimic...merge avion....

#4 User is offline   vip72 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 48
  • Joined: 19-May 10
  • Location:bucuresti
  • Car:318d

Posted 01 December 2010 - 07:38 PM

Germania, reprezentanta, masina company car, istoric, carte service, TUV, bla-bla

#5 User is offline   Pachu Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 321
  • Joined: 28-September 09

Posted 01 December 2010 - 07:43 PM

Din Germania, de la un handler din Frankfurt ... istoric doar pana in 2005, carte service pana in 2008...

#6 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 01 December 2010 - 09:40 PM

Germania, cumparata anul trecut in decembrie, de la un autohaus....in acte, un singur proprietar, din ian 1999, masina fabricata in oct 1998, carte service pana in 2005....

#7 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 01 December 2010 - 10:26 PM

Romania,stiam masina de la fostul proprietar,inaintea lui masina fusese la Horatiu Ionescu Cristea(el o luase de noua cred in decembrie 2001,masina e fabricatie iunie 2001) carte service pana in 2006 ,ar fi trebuit sa mai trec si eu pe carte ce am facut dar lucrarile nefiind facute in service BMW am zis ca nu ar fi corect :unsure:/>

#8 User is offline   iulisv Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 186
  • Joined: 26-September 09
  • Location:suceava
  • Car:E36 318is Coupe

Posted 01 December 2010 - 10:33 PM

Eu am luat-o din Germania de aici. Istoric in carte service de noua si pana in 2007(eu am luat-o in 2008). Doi proprietari, ultima femeie dar nu de 70 ani :lol:/> .
A fost un fel de dragoste la prima cheie.

#9 User is offline   b-99-tck Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 51
  • Joined: 20-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 01 December 2010 - 10:55 PM

eu am luat-o din fata blocului , de la garajul de langa mine , de la un bun prieten si cunostinta de familie , care la randul lui a adus-o din nemtia de la ZECHA automobile nurnberg , carte servis , istoric , etc . masina de cand a fost la amicul meu a stat in garaj ,iesind ocazional cu ea si o folosea mai ales in concediu si la deplasari in strainatate unde se faceau si reviziile sau servisul de intretinere , am intrat in posesia masinii dupa ce prietenul meu si-a dat seama ca nu prea foloseste masina si sta cam mult prin garaj , el mai avand inca trei masini si o motocicleta pe care le exploata prin bucuresti , findu-i mila ca si mine de 7er sa-l omoare prin gropile capitalei,precizez ca nu merg nici eu cu masina prea des prin bucuresti ,avand si alte posibilitati de deplasare iar cei 50000 de Km pe care i-am facut in 2 1/2 ani i-am facut mai mult in afara localitatii

#10 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 01 December 2010 - 11:17 PM

eu am cumparat-o dn romania, masina a fost cumparata noua din romania, sunt al 4lea propietar in carte, am cumparat-o de la un mare racer care a mers cu ea numai tare


:ph34r:/>

pe bune!!

PS: dar am carte de service BLANK (nu a fost completata niciodata, doar in prima zi) dar am istoricul masinii :P/>

This post has been edited by io's®: 01 December 2010 - 11:18 PM


#11 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 02 December 2010 - 08:47 AM

A mea a avut 3 proprietari, din care, cel din urma a fost femeie. Stiu sigur asta pentru ca purta mereu tocuri cand conducea :D/>

#12 User is offline   cominas Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 74
  • Joined: 20-November 10
  • Location:Bucuresti
  • Car:E90 325i

Posted 02 December 2010 - 04:54 PM

Si a mea a avut tot 3 proprietari:
-primul din Pitesti,a cumparat masina de la nemti pe firma (masina de director) si a inmatriculat-o pe Ro in 1999;a pastrat-o 5 ani;
-al 2-lea a fost un arab din Bucuresti,care a tinut-o 5 ani;
-al 3-lea ,soferas (pe autoutilitara) de 21 de ani din Focsani, a tinut-o si el un an,"de fite"(mi-a zis) si mi-a vandut-o mie...

This post has been edited by cominas: 02 December 2010 - 04:54 PM


#13 Guest_cefi_*

  • Group: Guests

Posted 02 December 2010 - 06:59 PM

Caruta mea a fost a soacrei unui bun prieten,mutat si casatorit in Germania.
Mi-a zis ca a fost vanduta unui tip din Arad.Pe baza VIN-ului,am gasit-o pe Autovit,cand a scos-o la vanzare tipu respectiv.
A doua zi eram dupa ea la Arad :lol:/>

This post has been edited by cefi: 02 December 2010 - 07:00 PM


#14 User is offline   sax Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 562
  • Joined: 21-October 10
  • Location:Timisoara ( RO ) Alicante ( E )
  • Car:E39 528i
  • Motorcycle:Suzuki Bandit 400

Posted 04 December 2010 - 07:26 PM

Eu am cumparat-o din Timisoara de la un tip care o avea de 1 an , parea persoana serioasa pe la 30 ani castorit si asociat la un service auto . Foarte curata si intretinuta , avea evacuarea completa noua (inclusiv catalizatorul). Pe carte mai sunt 4 proprietari dar doar primul a tinut-o mai mult timp . E din 2004 in tara . am facut cu ea vreo 10.000 km si nu mi-a facut probleme deloc . Vedem iarna asta cum se comporta . In caz ca pica ceva la ea vreau sa cumpar doar piese noi in limita posibilitatilor pentru ca voi tine masina mult timp si nu-mi bat joc .

#15 User is offline   waz Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 08-December 10
  • Location:Bucuresti
  • Car:BMW X3 2.0D

Posted 08 December 2010 - 09:54 AM

Salutare la toata lumea! Astazi am descoperit forumul si m-am inregistrat. Am cumparat masina anul trecut de la primul proprietar (o femeie dar nu de 70 ani) care o cumparase la randul ei noua de la Automobile Bavaria in 2005!

#16 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 04 February 2011 - 04:07 AM

Sincer nu ştiu, nu mă interesat niciodată asta, eu am plătit maşină fără să o conduc...SEC.
Sau când mai aud carte service RO nu mă mai interesează maşină respectivă (dacă este de vânzare) sau cel putin pentru mine asta e un minus la achiziţionarea unei maşini.

Atât ştiu că este din August 2009 în ţară, dar nici asta nu ştiu sigur.

Ştiu ce am luat (în cazul maşinii actuale) dar am lăsat oameni care se pricep să-şi dea cu părerea...nu ştiam nici cum trebuie să sune un motor de bmw .... Dacă era sa-mi dau eu cu părerea ziceam că bate ceva la motor.

Câteodată e mai bine să nu şti trecutul... Poate avea un trecut de service-uri impecabil şi toate la timp şi maşina să fi mers tot în 7k rpm... Totul nu vei ştii decât dacă o veţi lua de nouă.

Deci în concluzie pentru mine, nu este important de unde provine, ci starea ei tehnică şi optică că ansamblu.

Voie bună.

#17 User is offline   Adi Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 8
  • Joined: 16-September 09

Posted 24 March 2011 - 08:08 PM

Cred ca majoritatea masinilor provin din Germania de obicei ! :)/> La fel si a mea !

#18 User is offline   Myx Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-November 09

Posted 25 March 2011 - 09:04 AM

midocar :lol:/>

#19 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 27 March 2011 - 01:09 AM

Sa te uiti cand ai timp la valorile de ralanti din DME, sa vezi daca este vreuna modificata sau toate sunt pe 0.
Este ciudat daca s-a rezolvat numai cu schimbarea senzorului, in general senzorii respectivi nu provoaca probleme.

#20 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 27 March 2011 - 07:40 AM

View PostBavaria, on 27 March 2011 - 01:09 AM, said:

Este ciudat daca s-a rezolvat numai cu schimbarea senzorului, in general senzorii respectivi nu provoaca probleme.



View Postseverus_phantom, on 01 December 2010 - 04:37 PM, said:

...era defect termostatul care din de ex. 100 de deschideri logice ,el deschidea de 15 ori fizic...



Ok am sa ma uit. Problemele la masina mea au fost doua concomitente dupa cum am mai scris mai sus:termostatul si senzorul de presiune la ulei.Din cauza termostatului masina se opintea(temperatura ajunsese pana undeva la 120 grade,iar ECU ma gandesc ca taia alimentarea).Odata schimbat termostatul,masina mergea super,doar ca aparea eroarea de la senzorul de ulei care ma enerva teribil.Dupa ce am schimbat si senzorul presiune de ulei,nu mai aparea nici o eroare indiferent de uleiul pe care l-am pus 5w40 sau 5w30.

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users