BMW AUTO FORUM: masina mea - BMW AUTO FORUM

Jump to content

masina mea e39 520d - Silver Titanium

#141 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 08 February 2011 - 07:54 PM

Care e treaba cu "TOM" ?

Faină maşina.
Voie bună.

#142 User is offline   yvan_yonut Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 7
  • Joined: 05-March 11

Posted 05 March 2011 - 10:40 PM

zimi si mie cat te-au costat oglinzile de m5? sunt originale sau replici ? miau furat cu totul oglinda dreapta si nustiu ce sa fac , sa imi iau replici de m5 sau oglinda originala :(/>

#143 User is offline   NitoiCristi Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 84
  • Joined: 07-January 11

Posted 22 March 2011 - 10:01 AM

View PostTOM, on 08 February 2011 - 02:02 PM, said:

si-a primit in sfarsit identitatea...................


Attachment IMG_1227.JPG


Tu mi-ai cerut acum ceva timp identitatea masinii mele si parca aveam aia dar era rupta ... vad ca ai gasit acum !

Bafta !

#144 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 07 April 2011 - 07:37 PM

cred ca da, nu mi mai amintesc ca am intrebat in multe locuri.

Tom - e long story cu numele......


oglinzile de M5 - vb cu Ciupanezu si iti poate comanda de pe eBay. cam 200 usd

#145 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 17 May 2011 - 03:24 PM

achizitii noi. din pacate coloana nu a fost ambalata bine si s a rupt suportul de prinde ( ignition lock). va trebui sa l demontez pe cel de pe coloana mea si sa l pun. mai am de facut si instalatiile electrice.......vestea buna e ca am castigat coloana cu totul, cum o vedeti in poza la licitatie pt numai 1.5 EUR. a mai costat transportul 6 EUR ( mai bine i dadeam 10 si o ambala sa nu se deterioreze) si pt inca 11 EUR in plus mi a dat si maneta.
canistra am luat o tot la licitatie 44.5 EUR si a mai fost transportul 4 EUR..

mai urmeaza: modulul din usa pasager pentru rabatare oglinzi ( am deja dar asta dar cel ce il iau acum stie sa memoreze si pozitia scaunlui de la pasager, necesita trase niste fire si inlocuite motorasele din scaunul pasagerului), airbag uri pt pasagerii din spate ( door airbag si head airbag)..... si altele

daca o sa prind si alte piese la licitatie la preturi bune o sa ma bag. pe lista e si caseta de directie cu servotronic, scaunele cu memorie si masaj si multe altele

stay tuned !

Attached File  DSCF6683.JPG (1.41MB)
Number of downloads: 13Attached File  DSCF6684.JPG (1.47MB)
Number of downloads: 11Attached File  DSCF6685.JPG (1.46MB)
Number of downloads: 6Attached File  DSCF6686.JPG (1.43MB)
Number of downloads: 6Attached File  DSCF6687.JPG (1.42MB)
Number of downloads: 3Attached File  DSCF6688.JPG (1.46MB)
Number of downloads: 6Attached File  DSCF6689.JPG (1.45MB)
Number of downloads: 5

#146 User is offline   sax Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 562
  • Joined: 21-October 10
  • Location:Timisoara ( RO ) Alicante ( E )
  • Car:E39 528i
  • Motorcycle:Suzuki Bandit 400

Posted 18 May 2011 - 01:21 AM

Foarte tare ! te pricepi bine la "fire" daca legi tu toate astea :lol:/> Pretul la care ai cumparat coloana e incredibil :ph34r:/>


Si mi-am luat recent modulul din usa padagerului pentru rabatare oglinzi si butonul , le-am gasit in tara la pret foarte bun ( cred ) :lol:/>

Exista 2 tipuri de module din usa pasagerului ? M-am tot uitat pe net si am gasit mai multe coduri ... piesele care le-am luat vin de pe o masina cu scaune electrice cu memorii + coloana electrica !

#147 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 18 May 2011 - 12:16 PM

dap, a fost increbibil si pt mine. pacat de ambalaj dar pana la urma am vb cu cineva si m a asigurat ca partea aia se schimba si o pot pune de pe masina mea ( cu tot cu butucul de cheie), oricum trebuia sa desfac pe acolo sa scot butucul, cred ca va fi mai usor sa schimb cu totul . daca te uiti in ETK piesa respectiva ( ignition lock) vine separata de steering column si e aceeasi fie ca e steering column electric sau manual.

legat de modulul din usa pasagerului, se pare ca sunt mai mult part#, depinde de pe ce masini sunt luate. asta de l am gasit eu nu stiu de pe ce masina e (e39,38, facelift,prefacelift), ideea e ca am gasit un DIY in care un tip foloseste part # asta sa monteze memorie la scaunul pasagerului. e ceva de munca dar se poate:

http://www.bimmerboa...ms/posts/633686

legat de fire, daaa imi place sa ma bag in ele. cu schemele electrice si putina indemanare descurci orice. ceea ce nu mi place mie e atunci cand nu ai firele date jos de pe masina donatoare si tre sa le construiesti tu. munca migaloasa, alergatura la dezmembrari, de multe ori nu stii exact cum arata mufa care iti trebuie. dar cu rabdare se fac toate.

instalatia pt scaune electrice si memorii nu e deloc grea. practic trebuie sa mai trag un fir de + la scaune si unul pt BUS ul de comunicatie. ceva de munca va fii la coloana de la volan ca trebuiesc gasite mufe si trase firele la scaunul soferului ( ca acolo e modulul de memorie). asa am inteles in prima faza, inca nu e stabilit planul.
daca tot desfac pe aici o sa vad si ce e nevoie pt instalatia de incalzire a volanului ( da, am gasit si volan cu incalzire :D/>, inca nu l am cumparat, e aprox 150 eur) . am gasit niste DIY pt pre-facelift dar la facelift se pare ca e alta treaba, una mult mai simpla :D/>



in final toate upgrade urile astea vor culmina cu upgrade ul absolut. inlocuit motorul 2.0d manual cu 3.0d ( posibil automat) si ASC cu DSC. acolo e nebunie curata, astea sunt nimicuri :D/>

cred ca saptmana asta o sa cumpar si airbag urile ( 15 euro bucata). modulul pt oglinzi costa 20 GBO. tu cat ai dat pe al tau. eu vreau sa strang piesele si sa ma apuc de toata instalatia electrica din masina o data, nu vreau sa o mai desfac de n ori pt fiecare upgrade. cand am tot ce mi trebuie ma apuc sa trag firele la coloana, la scaune ( electrice, memorii, masaj), firele la airbag urile spate, cred ca si firele pt alarma daca umblu si la plafon, bineinteles sa pun cablu ecranat pt microfonul de handsfree si sa mut antena de bluetooth in fata in consola). dupa ce termin toata astea pot sa mi cumpar linistit si scaunele cu memorie si masaj, le conectez mufele si Voila!


PS: mult mai scrisăi :lol:/>

This post has been edited by TOM: 18 May 2011 - 12:16 PM


#148 User is offline   sax Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 562
  • Joined: 21-October 10
  • Location:Timisoara ( RO ) Alicante ( E )
  • Car:E39 528i
  • Motorcycle:Suzuki Bandit 400

Posted 18 May 2011 - 10:48 PM

Am dat 250 lei pe modul si pe buton ! Mai ieftin n'am gasit niciunde si oricum nu se gasesc . Partea ciudata e ca nu pot verifica codul pe realoem.. nu ieie nimic la codul ala si modulu e dat jos de pe o masina cu oglinzi rabatabil electric !!

Eu inca nu am scaune electrice si nici coloana care oricum nu ma pasioneaza mult ! vreau doar sa fac DIY ul acela de pe bmwclub sa se rabateze oglinzile cand inchid masina din buton !


Spor la mnca :rolleyes:/>

#149 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 19 May 2011 - 12:42 AM

pe ebay costa 20-30 eur maxim modulul.
230 ron pe modul si pe butonul de rabatare (panoul cu butoane de la sofer) nu cred ca e mult....... codurile mai vechi nu merg in realoem.com, trebuie sa le verifici in ETK si o sa vezi ca le gaseste. conteaza ultimele 7 cifre, alea le bagi in ETK si o sa gasesti ce e modulul si toate informatiile (testat de mine).

dorin ( ahiile) a facut operatiunea asta cu oglinzile. masinea mea avea plierea electrica din fabrica. nu are memorii. am zis ca daca tot ma apuc sa pun memorii sa pun peste tot adica inclusiv la volan. e clar ca, asa cum o sa fac si la scaune, o sa le reglez o data si asa or sa ramana.

nici eu nu am scaunele inca. oscilez intre scaunele de M5 ( alea in 2 culori) si scaunele comfort cu masaj. eu as vrea astea comfort......

multumesc la fel. daca ai nevoie de ceva tips uri scrie aici si poate reusesc sa te ajut. pana una alta am pus ochii pe niste fete de usi de M5 ( usile din spate, prevazute cu airbag uri) la un super mega pret. :D/> sunt in negocieri ca mai are si o oglinda cu memorie si poate ii iau si oglinda ( ma intereseaza motorasul) sa vedem la cat le lasa ca oricum le are de mult si nu le vinde.....nu sunt ieftine dar fata de cat costa in magazin e f bun pretul.........

#150 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 20 May 2011 - 09:58 AM

airbag urile pt pasagerii din spate sunt pe drum.......

#151 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 24 May 2011 - 03:29 PM

incerc sa separ sttering lock ( partea aia de e rupte) de restul coloanei. are in capat o siguranta ( se vede in poze). am incercat sa o scot dar nu prea imi iese, astept sa vina tata acasa sa ma ajute. mai are cineva idei?

intre timp am mai achizitionat ceva, cand vine o sa pun poze. deocamdata m am apucat sa fac instalatia pt volanul reglabil electric si pt memorii.situatia nu pare asa complicata ( pe partea electrica). am de tras 1 fir la scaunul soferului( P-BUS ul), restul fiind trase ( +12V, GND) si mai am de tras de la volan cateva fire pt motorase si pt maneta, nu le stiu exact cate sunt. trebuie sa gasesc motorase cu memorie pt oglinzi ( au 6 fire) si sa mai trag cate 3 fire la fiecare oglinda de la motorase la modulul din usa

azi neavand ce face m am apucat sa spal putin motorul, nu prea mi a iesit ce am vrut eu dar totusi e mult mai curat ca inainte. am furat ideea de la un coleg de pe forum ( pur de vase, un burete de vase si o pensula)

#152 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 24 May 2011 - 07:22 PM

Attached File  DSCF6694.JPG (1.41MB)
Number of downloads: 5Attached File  DSCF6695.JPG (1.47MB)
Number of downloads: 4

asta e mufa din motoras si pana acum nu am rerusit sa o gasesc in ETK. daca stie cineva mai mult ca mine.......

#153 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 May 2011 - 04:33 PM

am reusit sa demontez ignition lock ( partea de era rupta) de pe steering column. nu e f greu, trebuiesc desfacute cele 2 suruburi cu o surublnita ( din aia cu capul de metal in care se poate bate cu ciocanul) si un ciocan. Dupa ce sunt miscate putin mai departe se desfac cu mana. Mai trebuie scoasa siguranta din capat si blocul iese de pe coloana.

o sa comand alte suruburi deoarece aceste suruburi au un capat de care strangi si care se rupe atunci cand in surub e o anumita tensiune ( asta ca sa evite sa strangi prea tare surubul si sa spargi blocul)

surubul e : Fracture bolt - 32 31 1 157 967

Attached File  IMG_1340.JPG (1.13MB)
Number of downloads: 4Attached File  IMG_1341.JPG (1001.79K)
Number of downloads: 4Attached File  IMG_1342.JPG (1.2MB)
Number of downloads: 2Attached File  IMG_1343.JPG (1.13MB)
Number of downloads: 5



sunt in cautare de mufe pentru motorase....................

#154 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 27 May 2011 - 07:22 PM

am schimbat uleiul si filtrele + furtunele de vacuum ca erau coapte. parca merge mai bine, inca o testez :D/>

in curand o sa ma apuc sa demontez plafon ca am o problema la trapa, se intampla ceva cu una din sine/ cu ocazia asta cred ca o sa si vopsesc plafonul in negru................scutesc vre o 200 euro cat e un plafon negru.

pana una alta sunt cam legat la maini cu volanul reglabil electrica pentru ca nu am scaune electri ce cu memorie. in scaunul soferului e tot "creiereul". To ce tine de reglaje electrice in masina si memorii ramane pe loc pana cand cumpar scaunele cu memorii ( si cred ca va dura ceva timp pana gasesc ce vreau eu).

intre timp o sa ma ocup de plafon, trapa, airbag uri spate si alte nebunii. daca imi mai pica ceva bun la pret f bun o sa le achizitionez.


PS: cred ca atunci cand o sa termin cu masina asta deja va fi buna ca piesa de muzeu! :lol:/>

imi tot face cu ochiul un motor 2.5d sau 3.0d dar pana nu pica asta al meu nu l schimb. daca pica ceva costisitor la el ( gen turbo), si a semnat actele de divort :wub:/>

#155 User is offline   sax Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 562
  • Joined: 21-October 10
  • Location:Timisoara ( RO ) Alicante ( E )
  • Car:E39 528i
  • Motorcycle:Suzuki Bandit 400

Posted 28 May 2011 - 01:54 AM

Daca inca e bun n-are rost sa-l schimbi ! Al meu e "consumator " nenorocitul .. trebuie schimbat neaparat :lol:/>

Daca vad un anunt cu interior electric te anunt :rolleyes:/>

#156 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 28 May 2011 - 10:59 AM

da, sunt cu ochii pe ebay si eu dar eu vreau interior comfort si cu masaj.................bine daca gasesc unul f bun si nu are masaj il iau si apoi ii pun eu masaj.....

si motorul meu pierde putin pe langa un injector si imi uda acolo sus dar nu completez intre schimburi, deci nu "papa"

#157 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 30 May 2011 - 09:38 AM

item arrived today.......Attached File  DSCF6812.JPG (1.43MB)
Number of downloads: 18

#158 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 30 May 2011 - 09:57 AM

Ce ar mai fi fost butonul lipsă? Întreb din curiozitate, nu vreau să fiu cârcotaş. :D/>

#159 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 30 May 2011 - 10:24 AM

butonul lipsa pentru modelul asta de masina e S-EDC ( Electronic Damper Control) care nu cred ca l voi pune vreodata pe masina, e prea complicat deocamdata si nu am nevoie. practic e o suspensie reglabil electronic, ca la M apesi butonul ala si se modifica suspensia

la M5 butonul lipsa e butonul SPORT

Attached File  DSCF6816.JPG (1.42MB)
Number of downloads: 18

#160 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 30 May 2011 - 10:38 AM

Am înţeles, mulţumesc! :)/>

  • (18 Pages)
  • +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users