BMW AUTO FORUM: Hobby-urile membrilor BMWAutoForum - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Hobby-urile membrilor BMWAutoForum

#101 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 17 October 2010 - 08:36 PM

View Postcefi, on 17 October 2010 - 07:29 PM, said:

Asamblam un motor de Porsche Boxter :lol:/>

6 opusi racit cu aer?

#102 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 10 December 2010 - 05:23 AM

Ok, revin cu poze.Asta este colectia mea de Maglite.Nu sunt toate, insa sunt cele mai "importante".
Pentru cine nu stie, Maglite este probabil cea mai cunoscuta firma de lanterne din US.Fac parte din dotarea standard a Politiei.Se gasesc de cumparat pentru suma de 20-40$ si sunt cele mai frecvente lanterne cumparate de lumea "obisnuita", ma refer la oamenii care nu concep sa cheltuiasca 300$ pe o lanterna.Calitatea este foarte buna pentru cineva care are nevoie de o lanterna.Este fiabila, produce un pic de lumina :)/> ,foloseste baterii ieftine,... pentru banii platiti pe ea este alegerea perfecta.
Daca insa comparam cu lanterne mai pretentioase este de toata jena.
Maglite nu are standardul de finisare HAIII, lumina produsa este de toata jena,"sticla" care acopera reflectorul este din plastic.

Lanternele din poze sunt Maglite modificate, cu exceptia unui model mai recent care foloseste un led luxeon rebel si este decent.
In afara de carcasa si de switch totul este modificat, led, driver, sursa de alimentare,sticla in loc de plastic, reflector modificat...
Pentru mine lanternele astea nu au pret deoarece am lucrat la unele si 3 luni, sa gasesc o sursa de alimentare potrivita, un driver potrivit,un led potrivit...
Ce am obtinut?A meritat?De la 20-30 lumeni, estimativ, am ajuns la 300-500 lumeni.Cred ca este mai mult vorba despre pasiune.
Bine, astea sunt lanterne modificate de-a lungul anilor.
Cred ca mai am o pasiune pe langa BMW-uri. :D/>
Ultima poza nu este facuta de mine, insa este vorba despre lanterna nr 2 din prima poza, de la stanga la dreapta, si este un standard cand se discuta despre un "thrower".

Attached File(s)


This post has been edited by Bavaria: 10 December 2010 - 05:28 AM


#103 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 10 April 2011 - 02:41 AM

Am adaugat-o la colectie pe sora lui Wakizashi. :)/>

Attached File(s)

  • Attached File  a.jpg (316.75K)
    Number of downloads: 32
  • Attached File  b.jpg (361.36K)
    Number of downloads: 36

This post has been edited by Bavaria: 10 April 2011 - 02:49 AM


#104 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 10 April 2011 - 09:18 AM

Foarte tari! Şi eu am vrut mult timp să-mi iau aşa ceva, dar nu am găsit pe nici unde ceva de calitate, iar cu ebay nu am vrut să mă încurc.

#105 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 11 April 2011 - 04:29 AM

Pe ebay sunt o gramada de pocnitori.Sunt o gamada de "handmade" vandute la 80-90$ cu transportul gratuit.O sabie originala incepe cam de la 300-400$ si poate sa ajunga la mii de dolari.
Daca vrei sa iti cumperi una iti dau eu pe pm adresa unui magazin care trimite interntional.Mi-am cumparat de la ei online si am fost si in magazin acum cativa ani.
Sunt seriosi, nu am avut probleme cu ei niciodata.

#106 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 11 April 2011 - 12:50 PM

View PostBavaria, on 11 April 2011 - 04:29 AM, said:

Daca vrei sa iti cumperi una iti dau eu pe pm adresa unui magazin care trimite interntional.


Chiar te rog... Mulţumesc! :D/>

#107 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 25 June 2011 - 11:38 PM

Mi-am cumparat in urma cu cateva luni o noua lanterna produsa de Olight, Triton M31.Recent am avut ocazia sa o folosesc mai mult.In aceeasi gama este Warrior M21, ambele folosesc acelasi tip de led, SST50.
Warrior M21 este o lanterna ok, calitativa, de fapt ca toate lanternele de la Olight, protectie HAIII, rezistente la apa, finisaj impecabil,...
M31 Triton este spectaculoasa.Desi am vazut multe lanterne pana acum, lanterna asta m-a impresionat intr-un mod foarte placut.Lumina pe care o produce pe treapta maxima este incredibila. Lanterna costa aprox 200$, insa pot sa spun ca isi merita toti banii, spre deosebire de sora ei mai mica, Warrior M21.

Attached File(s)



#108 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 26 June 2011 - 02:31 PM

super lanternele olight dar sunt scumpe rau. si vizavi de postul cu colectia... sa scoti 500 de lumeni...nici nu vreau sa ma gandesc cat te-a dus
anyway, am si eu 3 lanterne.
una o tin in masina (trulite sau sunlite ceva nu mai stiu, china)
una prin casa cand mai e cate o pana de curent (surefire g2)
si alta mi-a ramas de cand mergeam la airsoft si eram disperat dupa gear us army (surefire m952)
am comandat si o lampa cu led pentru g2, http://www.lampitact...1&c=1&tb=1&pb=1 mi l-a recomandat cineva
majoritatea lanternelor acum sunt pe LED din multe motive, lanternele cu bec sunt pe cale de disparitie dar pentru cateva ore de pana de curent sau uitat pe la masina noaptea in caz de ceva e bun si becul :)/>
http://img215.imageshack.us/img215/474/ssss014.jpg

#109 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 June 2011 - 06:55 PM

Vezi ca G2-ul are deja led de la Surefire si pe langa asta modelele noi au switch on/off care se poate comanda separat si se poate instala la modelele vechi.
Nici eu nu am folosit becul la G2-ul meu, am cumparat un led aftermarket deoarece la vremea aia nu exista la Surefire.
Problema este ca becurile incandescente consuma foarte mult si durata de viata a bateriilor scade foarte repede.
Alta problema mare apare cand se folosesc becuri de aprox 500-600lumeni in combinatie cu mai multe baterii pe litiu, 18650(reincarcabile) sunt cele mai uzuale.Consumul poate sa ajunga la 4-5A.
Daca bateriile nu au protectie si termica si la descarcare rapida atunci pot sa explodeze.Pericolul cel mai mare apare cand se folosesc 2, 3 baterii puse in serie.Nu prea e de joaca cu bateriile astea si din cauza asta nu folosesc becuri incandescente.Pe langa asta becurile incandescente nu prea rezista la reculurile armelor, daca le trantesti pe jos, etc.

#110 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 30 July 2011 - 03:30 AM

Lanterna asta o recomand la toata lumea.Cine vrea o lanterna foarte buna si utila asta este alegerea.
A fost dezvoltata pentru Politie/Armata, insa este super si pentru uz personal.Calitatea este ireprosabila, corpul lanternei este facut din fibra de carbon, rezistenta la apa,utilizeaza 2 baterii 123A, 3 trepte de luminozitate, semnal in caz de urgenta, made in USA(cu materiale domestice si importate :)/> ), garantie pe viata.
Pret, aprox 150$.Merita toti banii dupa parerea mea, daca raportam la alte lanterne, pret/calitate/utilitate.

Attached File(s)



#111 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 04 August 2011 - 12:11 PM

Oare sa mai spun ca am ca hobby acvaristica, si am cumparat sticla pentru un acvariu de 937 litri brut?

#112 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 04 August 2011 - 12:12 PM

Mişto... când te plictiseşti poţi să şi pescuieşti pentru relaxare. :lol:/>

#113 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 04 August 2011 - 12:39 PM

Nu nu :P/>
Fara pescuit :)/>)

#114 User is offline   Stefan_e46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 63
  • Joined: 21-September 09

Posted 05 August 2011 - 10:09 AM

Postez si eu cu un hobby care are legatura cu tot ce inseamna domeniul auto dar in special motorsport.

In afara acestui hobby,fac sport si ma antrenez ocazional cu masina pe drumurile necirculate, caci nu avem un loc destinat acestui lucru si inchis circulatiei.

Si mai am un catel ciobanesc de bucovina cu care ies si alerg in parc. :lol:/>

#115 User is offline   Calin Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 69
  • Joined: 16-September 09

Posted 05 August 2011 - 09:37 PM

Sculele de toare felurile. Ultima achizitie facuta zilele astea e un cleste de taiat de la Unior. Nu ca as fi avut neaparata nevoie, mai am si alti clesti de la Knipex insa asta mi-a placut cum e manerul si culoarea. A fost 87 lei.
In fond, Unior nu face scule rele. Mai am si niste chei de la ei, foarte ok.

http://www.outdoor-adventure.ro/product/Prod20110311155219/Imagini/unior-bun.jpg

This post has been edited by Calin: 05 August 2011 - 09:38 PM


#116 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 21 August 2011 - 05:49 PM

upgrade facut azi colectiei mele

#117 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 22 August 2011 - 12:10 PM

Frumos :)/>

#118 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 20 November 2011 - 03:43 AM

Fenix TK15, am adaugat-o la colectie.

337 lumeni pe treapta maxima.Probabil sub 300 in realitate.
Calitate Fenix,IPX-8 waterproof,protectie HAIII,... impecabila.
Are 4 trepte de luminozitate+strobe cu 2 frecvente(foarte enervant si deranjant :D/> ), ceea ce o face foarte utila si bateria nu se consuma repede.
In interior are doua arcuri care ajuta la mentinerea bateriei.Sistemul este folositor daca se foloseste montata pe o arma.

Foloseste doua tipuri de baterii, insa daca cineva o va cumpara, recomand folosirea acumulatorilor 18650.De preferat cei facuti de AW, sunt printre cei mai buni din lume, daca nu cei mai buni.
Pretul, aprox 80-100$.Dupa parerea mea isi merita banii, lanterna poate fi foarte utila in diferite situatii.

Attached File(s)

  • Attached File  1.jpg (755.06K)
    Number of downloads: 18
  • Attached File  2 (2).jpg (979.67K)
    Number of downloads: 18
  • Attached File  3.jpg (120.55K)
    Number of downloads: 20


#119 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 22 January 2012 - 02:38 AM

Sa reanimam un pic topicul asta.

Vroiam de mult timp sa imi cumpar o lanterna capabila de peste 1000 de lumeni, insa lnternele din categoria asta sunt relativ scumpe.
Olight sr90 este capabila de 2200 lumeni la un pret de aprox 500$, sr91 emite 1500 de lumeni la un pret de aprox 300$.

Anul trecut mi-am cumparat un Maelstrom S18, care are un led SST-90(similar cu SR90).Lanterna este mult mai mica comparabil cu SR90, iar lumina produsa este de 1200 de lumeni la un pret de aprox 300$.
Lanterna este de o calitate ireprosabila, insa este relativ mare si grea, pozele nu reflecta bine realitatea.Lumina produsa pe treapta maxima este incredibila.Asa am spus si la 800 de lumeni. :D/>
Functioneaza si cu baterii reincarcabile, iar lumina declarata, 1200 de lumeni este foarte aproape de realitate, comparand cu o lanterna care produce 800 de lumeni.

Attached File(s)

  • Attached File  8.jpg (70.21K)
    Number of downloads: 17
  • Attached File  4.jpg (35.86K)
    Number of downloads: 10
  • Attached File  5.jpg (72.23K)
    Number of downloads: 10
  • Attached File  3.jpg (37.85K)
    Number of downloads: 10


#120 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 24 January 2012 - 04:09 PM

M-ai imbolnavit si pe mine :lol:/>
Astazi am primit "minunile" astea. Cea cu UV imi este foarte folositoare.

  • (12 Pages)
  • +
  • « First
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users