BMW AUTO FORUM: Hobby-urile membrilor BMWAutoForum - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Hobby-urile membrilor BMWAutoForum

#121 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 25 January 2012 - 03:14 AM

Esti pe drumul ce bun. :D/>

Sunt destul de zgarciti cu informatiile.Ai idee, ce finisaj au lanternele?
Cam la ce pret sunt, nu este o firma destul de populara pe aici, vad ca sunt din Suedia.

#122 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 25 January 2012 - 11:58 AM

View PostBavaria, on 25 January 2012 - 03:14 AM, said:

Esti pe drumul ce bun. :D/>

Sunt destul de zgarciti cu informatiile.Ai idee, ce finisaj au lanternele?
Cam la ce pret sunt, nu este o firma destul de populara pe aici, vad ca sunt din Suedia.

:lol:/> Corect!!
Iti mai atasez niste poze si un test facut cu un luxmetru
Ambele au costat 780 Eur

#123 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2012 - 02:17 AM

Cam scumpe, mai scumpe decat unele modele de la Surefire si Inforce.
Vad ca sunt HAIII si tot ce trebuie, insa ma rezum la cele de la capsuni. :D/>

#124 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 26 January 2012 - 10:49 AM

View PostBavaria, on 26 January 2012 - 02:17 AM, said:

Cam scumpe, mai scumpe decat unele modele de la Surefire si Inforce.
Vad ca sunt HAIII si tot ce trebuie, insa ma rezum la cele de la capsuni. :D/>

Pe mine m-a interesat in primul rand cea UV. Pretul este mare dar costul va fi amortizat in timp relativ scurt (din socotelile mele :blush:/> ).

#125 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 30 January 2012 - 02:38 PM

Nu mi-o luati in nume de rau, insa eu nu inteleg ce hobby e asta cu lanternele :huh:/> La modul ca vad aici ditai' colectia de mega-lanterne, care presupun mai costa si o gramada de bani, insa eu personal nu inteleg la ce va trebuie atatea...

Am si eu vreo 4 lanterne prin casa, una varta din accea mare de explorat minele cred, cu baterii d-alea mari, 4 la numar, inca una tot varta mai mica, galbena cu negru, una si mai mica argintie si una duracell pe care am primit-o gratis cand am cumparat niste baterii :)/> Nu cred ca m-am folosit mai mult de 2 ori de vreuna din ele insa.

Ah si mai am una foarte foarte mica in teaca de la un cutitas din acela multifunctional de la Victor Inox.

#126 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 03 March 2012 - 08:39 PM

inca una..
http://www.coastport...-flashlight.htm

#127 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 04 March 2012 - 03:14 AM

Coast sunt ok, sunt gen Maglite.
Am si eu G10, am primit-o gratis. :)/>

#128 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 30 March 2012 - 04:44 PM

noutati de azi....il ajung pe Bavaria in curand B)/>

#129 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 17 August 2013 - 04:33 AM

S-a cam pus praful pe aici.
Am capatat o alta tacaneala, mi s-a pus pata pe armele de foc.Bine, o aveam de mult timp, insa s-a cam accentuat .Ma duc foarte des la club.
Vanatoarea nu este pentru mine, nu am fost niciodata sa vanez animale si nici nu ma voi duce vreodata.
Nu mai stiu cu sta treaba in Romania, daca au aparut cluburi pentru asa ceva sau nu.
Oricum, asta as vrea sa imi cumpar, cred ca am ramas din armata cu gandul la 7.62. :D/>
Daca are cineva arme...sa vedem poze. :)/>

Attached File(s)

  • Attached File  az.jpg (332.86K)
    Number of downloads: 25
  • Attached File  ba.jpg (443.8K)
    Number of downloads: 21
  • Attached File  ac.jpg (267.13K)
    Number of downloads: 22
  • Attached File  dc.jpg (501.74K)
    Number of downloads: 20
  • Attached File  fh.jpg (154.24K)
    Number of downloads: 22


#130 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 17 August 2013 - 11:45 AM

In Romania nu exista cluburi pentru asa ceva pentru ca armele de foc sunt restrictionate pentru majoritatea populatiei, o chestie destul de buna din punctul meu de vedere.

Exista cateva cluburi de tir, dar n-ai cum sa tragi cu armele cu care se poate trage in America sau prin alte tari.


Daca as trai in America m-as duce destul de des la tras la talere, mi se pare foarte interesant pentru ca trebuie sa ai mult skill.



La fel de interesant mi se pare sa tragi cu o pusca cu luneta, la fel iti trebuie foarte mult skill si pregatire.

Nu-ti plac armele mai vechi? Mosin Nagant mi se pare incredibila pentru cand a fost conceputa. Plus ca e tot de 7.62. :)/>/>

Mie vanatoarea (ca sport / placere) mi se pare o chestie pentru oameni cu multe frustrari si multa probleme la cap.

#131 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 17 August 2013 - 09:18 PM

Probabil nu este o idee rea sa fie interzise, insa exista o gramada de jafuri, omoruri...si in tari unde sunt interzise armele de foc.In cluburile astea vin si o gramada de femei.Cine tremura cand vede arme de foc, clar, trebuie sa stea departe de ele.
In general inchiriez armele de la club, nu am avut ocazia sa trag cu un Mosin Nagant.

Attached File(s)

  • Attached File  t.jpg (96.15K)
    Number of downloads: 22


#132 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 17 August 2013 - 09:45 PM

In Romania daca ar fi arme de foc la liber oamenii s-ar impusca aproape la fiecare semafor, ar fi haos total.
Nu poti sa ai arme de foc la liber intr-o societate cum este cea romaneasca.

In America si Canada chiar e nevoie de arme in anumite zone. Cand stai in pustietate, o pusca e o necesitate, altfel esti la mila animalelor salbatice si hotilor.

#133 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 18 August 2013 - 03:55 AM

Sunt permise in multe tari, Italia, Germania, Suedia, Franta...nu prea este voie cu arme automate, insa cele semi automate sunt permise.Civilizatia se face cu bata, astia de sar la scandal aiurea sar deoarece stiu ca nu pot sa pateasca nimic.Daca am o altercatie aici cu un sofer si il lovesc am pus-o negativ, da' rau de tot.O sa am cazier si este posibil sa stau si un pic la puscarie.Daca se scoate si o arma deja este de vis.Toti stiu asta, din cauza asta toti sunt extrem de civilizati.Nu merge cu telefonu', ca sunt baiat de ministru, ca il cunosc pe nu stiu ce militian...nu merge.
In US poti sa ai o arma si sa o folosesti la o adica pentru protectie, in Canada este ilegal.Nu poti sa ai o arma si sa o folosesti pentru auto aparare.
Asta este tot, au legi si in 90% din cazuri sunt respectate.
In urma cu ceva timp s-a dus un pusti la o scoala din US cu un AR15 si a omorat vreo 26 de personae, dupa care s-a sinucis.Ah, a omorat-o si pe maica-sa...in somn.Intamplator asta este arma pe care vreau sa mi-o cumpar, acum se discuta iar, ca vor sa baneze Ar15-ul si alte arme semi automate.Ak47 a fost banat din start deoarece este implicat peste tot in lume, are o imagine negativa.Ala era suparat pe viata, nu stiu, o fi luat 2 la bacalaureat...habar nu am, sunt tot felul de nebuni pe lumea asta.
Pai frate, iei doi la bacalaureat, nu te duci sa omori oameni, iti cumperi un BMW si iti faci user pe un forum dedicat. Ii lesini pe userii ceilati cu analfabetismul si cu intrebarile imbecile...se impusca oamenii singuri dupa aia.Aia este , romanii sunt la capitolul asta mai isteti. :D/>

Uite si in UK, prin 2008 au banat sabiile cu lama mai lunga de 50cm.De ce?O gramada de idioti au omorat oameni cu sabii de 50$ cumparate de pe ebay.Au banat sabiile Katana si cele similare.
Legile sunt foarte bune cand sunt aplicate, oamenii normali nu isi doresc zile de puscarie sau alte neplaceri.Pentru unul care este dus cu pluta oricum nu conteza, ban la arme, ban la sabii...gaseste el ceva si tot isi pune planul in aplicare.

#134 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 18 August 2013 - 10:59 AM

Diferenta este ca nu prea ai cum sa omori 26 de oameni cu o arma semi automata, mai ales cand esti un pusti acneeic.

Cu o sabie sau cu un cutit e mult mai greu sa omori oameni, mai ales in numar mare.

Toti psihopatii aia care au omorat grupuri mari de oameni prin campusuri sau prin alte locuri publice au facut-o cu arme automate pentru ca e mult mai usor.

Eu cred ca cei mai multi oameni nu sunt pregatiti sa aiba o arma, nu au mentalul facut pentru asta.

In America e o mare problema pentru ca sunt prea multe arme. Exista arme care au fost furate din magazine, iar acele arme sunt apoi folosite pentru asasinate sau alte infractiuni pentru ca nu pot fi urmarite.
Sunt si cartierele alea unde politia merge ca intr-o zona de razboi. E clar ca exista o limita care a fost depasita de mult.
Un om normal nu are de ce sa aiba sute de cartuse in casa sau zeci de pusti si mitraliere.
Era o emisiune pe History despre niste cretini numiti "preppers", practic niste paranoici care se pregateau pentru o eventuala apocalipsa.

Foarte interesant mi s-a parut un dobitoc care avea si 2 baieti pe care-i invata sa traga cu arma in desert, nebunul avea zeci de arme, isi construia si un buncar.
Tocmai cand s-a dus cu ei si cu echipa de filmari ca sa vada cum fac ei trageri, dobitocul si-a tras din gresseala un glont in degetul mare de la mana dreapta pe care-l tinea in dreptul tevii. Ce a spus apoi? Ca trebuie sa invete sa traga cu stanga ca sa fie pregatit in continuare.

Cu alte cuvinte, e clar ca multi oameni sunt retardati, pur si simplu natura nu a fost deloc corecta din punctul asta de vedere, nu ne-am nascut egali.
Un dobitoc cu multe arme e mult mai periculos decat doar fiind dobitoc, dar fara arme.

Cei mai mari militanti pentru dreptul oamenilor de a avea arme si de a le folosi pentru autoaparare spun intotdeauna ca trebuie sa ai dreptul de a te apara. Culmea e ca, statistic, mai multi dintre cei care au arme acasa mor de mana lor, adica prin sinucidere.
Destui mor si accidental pentru ca desi au foarte multe arme, nu sunt in stare sa le manipuleze in siguranta, le lasa incarcate desi au copii in casa, fac glume proaste care se termina prost etc.

Probabil e aceeasi chestie ca si detinerea unor caini consideratori periculosi. Daca esti responsabil si stii sa te porti cu un astfel de caine, nu vei avea niciodata probleme. Pe de alta parte, daca esti dobitoc, in mod sigur se va intampla ceva nasol la un moment dat.

E foarte important ca legea sa fie aceeasi pentru toti, iar oamenii sa se teama intr-adevar de urmarile unei fapte ilegale.

De exemplu, ai un rottweiler sau un alt caine mare si il lasi liber in spatii publice pentru ca tu stii ca nu e agresiv. Perfect, in acest caz daca te vede politia sau esti reclamat, prima oara sa fii amendat cu 1000 de lei. Nu vrei sa platesti 1000 de lei? E perfect, munca in folosul comunitatii. Esti prins a doua oara, probabil ar fi bine sa-ti fie confiscat cainele.

#135 User is offline   Bela16 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 15-May 12
  • Car:E39 525d

Posted 19 August 2013 - 09:16 AM

Salutare,
In afara de 525d (e39) ca si hobby am bicicletele si lanternele. Am o colectie frumoasa de lanterne, urmaresc tot ce se petrece pe piata lanternelor. Preferatele sunt Armytek Barracuda si Sunwayman T40CS. Deja am pus ochii pe una care sincer m-a cam dat gata si anume Niwalker Vostro BK-FA02 cu un led mai neobisnuit pentru lanterne de la CREE, MT-G2 care are 2420 lumeni.... pe asta o vreau cat de curand.

#136 User is offline   manolica1 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 76
  • Joined: 20-December 12
  • Location:Nueva York
  • Car:una alta...

Posted 19 August 2013 - 02:55 PM

sa fiu sincer nu credeam sa fie colectionari impatimiti de lanterne... sa caut in hambar ca am vazut niste lanterne vechi cred ca din 1970-80 din plastic sunt noi, sa ajung acasa si o sa fac poza la ele... cine vrea, le donez...

#137 User is offline   Bela16 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 15-May 12
  • Car:E39 525d

Posted 19 August 2013 - 05:08 PM

Daca poti pune o poza ar fi excelent. Ma intereseaza pe mine lanternele vechi, poate imi deschid un muzeu:))

Asta e preferatul meu, cel putin azi:)

Attached File(s)

  • Attached File  4.jpg (341.22K)
    Number of downloads: 15
  • Attached File  1.jpg (285K)
    Number of downloads: 10

This post has been edited by Bela16: 19 August 2013 - 05:11 PM


#138 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 August 2013 - 09:44 PM

Up.

Attached File(s)

  • Attached File  y.JPG (470.42K)
    Number of downloads: 22


#139 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 26 August 2013 - 10:09 PM

SOG Tech Bowie?

#140 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 August 2013 - 10:25 PM

Seal Pup.

  • (12 Pages)
  • +
  • « First
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users