BMW AUTO FORUM: 530D E61 UPDATE FAQ - BMW AUTO FORUM

Jump to content

530D E61 UPDATE FAQ

#61 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 09 April 2012 - 11:12 PM

View PostChristian, on 09 April 2012 - 10:28 PM, said:

Vă rog doar să nu ajungeţi la jigniri.

Conf. regulementului : Combateţi ideea, nu persoana. Puteţi discuta în contradictoriu, însă într-un mod civilizat.


stai linistit, dezbaterile cu phantom sunt intotdeauna haioase si pline de continut, si cel mai important: fiecare intelege ce vrea :)/>

View Postseverus_phantom, on 09 April 2012 - 10:40 PM, said:

pe ce te bazezi cand spui asta?


cand o sa incerci sa pui un controler normal pe ccc cu gw 9185636 sau un controler de cic pe gw 9185627 (care sa si functioneze pe e6x)o sa intelegi exact pe ce ma bazez :)/>

#62 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 09 April 2012 - 11:25 PM

View Postzeronoo, on 10 April 2012 - 12:12 AM, said:

cand o sa incerci sa pui un controler normal pe ccc cu gw 9185636 sau un controler de cic pe gw 9185627 (care sa si functioneze pe e6x)o sa intelegi exact pe ce ma bazez :)/>


pai nu pun sau schimb nimic...scriu doar softu superior adica 9185636 pe ccc-ul existent conform istoriei cc6260...

This post has been edited by severus_phantom: 09 April 2012 - 11:34 PM


#63 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 09 April 2012 - 11:40 PM

ok, si dupa aia sa-mi spui cum merge cu un controller normal (nu de cic)

#64 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 10 April 2012 - 12:31 AM

@severus, hai sa incercam sa ne intelegem cu totii.@zeronoo stie ce vorbeste cand se discuta despre ceva tehnic, tu, fara suparare, mai mult cu improvizatiile si cu banuielile.
El chiar a facut ce spune, tu spui cum ai proceda, teoretic. :)/>

#65 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 10 April 2012 - 04:45 AM

Asa sa fie. Hai sa-l rugam insa pe @poleposition dupa ce-si face update de soft la AB sa mai puna din nou imaginea asta sa vedem si noi ce va scrie la ECUHARDWARENUMBER acolo unde acuma este 6983873.Va scrie 9185627 sau 9185636?

daca va scrie 9185627 va avea zeronoo dreptate iar daca va scrie 9185636 voi avea eu dreptate. Deacord?




#66 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 10 April 2012 - 07:45 AM

eu nu am inteles nimic, insa am sa pun poza cu astea din nou, dupa ce fac update (in cazul in care voi avea la ce sa fac poza si nu o sa am module crapate), precum si asa cum a zis Bavaria, voi solicita log-ul privind update-urile, pe hartie, le scanez si le pun aici.

insa asta, dupa Paste oricum.

PS: acum vad ce consum am... 19%, este din cauza ca la operatiunea de recall, s-a decuplat bateria si s-a resetat consumul, acum a scazut la 16% si se va stabiliza pe la 13 probabil, mai jos de atat, in bucuresti nu exista :)/>

#67 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 10 April 2012 - 09:20 AM

sintetizand informatiile primite mai devreme de la dealer si multumesc pentru reply-ul prompt la mailul meu :)/> , intelegem prin update asa:

Update-ul este o actualizare a nivelului de soft pe care o are masina.

Masina se leaga online la sistemul BMW si citeste nivelul (varianta) de soft de pe fiecare modul in parte al masinii (DDE, CCC, FZD, FRM etc), in cazul in care, intre timp, cei de la BMW au perfectionat/implementat/corectat softul de pe modulul respectiv, automat apare necesitatea de a face resoftare si se resofteaza fiecare modul care are update disponibil in sistem.

Pana nu se logheaza masina online nu avem de unde stii care module au update. Oricum in principiu cu cat masina e mai veche de regula exista cam pe toate modulele variante noi de soft.

De regula modificarile tin mai mult de viteza de procesare sau inlaturarea unor disfunctionalitati minore sesizate in timp de catre cei de la BMW.


#68 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 10 April 2012 - 09:38 AM

corect si la obiect, as mai adauga ca resoftarea se face pe semnatura(responsabilitatea) clientului - regula general valabila la bmw worldwide

#69 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 10 April 2012 - 09:42 AM

Da, stiu asta, desi mie personal nu mi se pare tocmai ok. Atata vreme cat operez modificari la softul masinii dupa niste update-uri facute de BMW, prin sistemul BMW si in cadrul unei reprezentante BMW, corect ar fi ca asumarea aceasta sa nu fie la mine.

Ma rog, sper sa fie totul ok si sa nu am vreun ghinion caracteristic.

Nu stiu cate de worldwide este, citeam pe alte forumuri si am constat ca politica difera de la tara la tara.

#70 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 10 April 2012 - 11:09 AM

View Postpoleposition, on 10 April 2012 - 07:45 AM, said:

acum vad ce consum am... 19%, este din cauza ca la operatiunea de recall, s-a decuplat bateria si s-a resetat consumul, acum a scazut la 16% si se va stabiliza pe la 13


Deşi nu are legătură cu subiectul topicului, eu am 23.9% consumul calculat pe o viteza medie sub 15 km/h. -_-/>

#71 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 10 April 2012 - 11:15 AM

solutia cred ca ar fi urmatoarea: sa gasesti un simptom in baza careia sa faci o sesizare la reprezentanta BMW si ei sa spuna ca singura solutie e un update soft. Atunci, cred, ca s-ar elimina obligativitatea semnarii de catre client a respectivei foi. Pe scurt, eu ma plang de o problema. Ei constata ca se rezolva cu un update soft. Ei sunt obligati sa rezolve, dar nu pot sa ma puna sa-mi asum riscurile.

This post has been edited by chiciuc: 10 April 2012 - 11:15 AM


#72 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 10 April 2012 - 11:24 AM

View Postpoleposition, on 10 April 2012 - 09:42 AM, said:

Da, stiu asta, desi mie personal nu mi se pare tocmai ok. Atata vreme cat operez modificari la softul masinii dupa niste update-uri facute de BMW, prin sistemul BMW si in cadrul unei reprezentante BMW, corect ar fi ca asumarea aceasta sa nu fie la mine.

Ma rog, sper sa fie totul ok si sa nu am vreun ghinion caracteristic.

Nu stiu cate de worldwide este, citeam pe alte forumuri si am constat ca politica difera de la tara la tara.


faza cea mai tare este cand cumperi un modul nou (pentru a inlocui unul defect) -> in majoritatea cazurilor update-ul este obligatoriu (pentru toata masina), dar update-ul se face tot pe raspunderea clientului :D/> asta e demential

View Postchiciuc, on 10 April 2012 - 11:15 AM, said:

solutia cred ca ar fi urmatoarea: sa gasesti un simptom in baza careia sa faci o sesizare la reprezentanta BMW si ei sa spuna ca singura solutie e un update soft. Atunci, cred, ca s-ar elimina obligativitatea semnarii de catre client a respectivei foi. Pe scurt, eu ma plang de o problema. Ei constata ca se rezolva cu un update soft. Ei sunt obligati sa rezolve, dar nu pot sa ma puna sa-mi asum riscurile.


nu merge...chiar daca mergi la ei cu o problema care implica schimbare modul care la randul ei implica update soft tot pe raspunderea ta se face :)/>; in alta ordine de idei, indiferent de motivul pentru care se face update-ul de soft (la cerere sau necesar) tot clientul raspunde. Exceptie la masinile aflate in garantie sau recall-uri

#73 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 10 April 2012 - 11:35 AM

deci esti fara scapare. :|

#74 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 10 April 2012 - 11:37 AM

cam asa, partea buna este ca situatiile in care pica ceva la update sunt suficient de rare (in cazul in care se face corespunzator)

#75 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 10 April 2012 - 12:55 PM

View Postchiciuc, on 10 April 2012 - 11:15 AM, said:

solutia cred ca ar fi urmatoarea: sa gasesti un simptom in baza careia sa faci o sesizare la reprezentanta BMW si ei sa spuna ca singura solutie e un update soft. Atunci, cred, ca s-ar elimina obligativitatea semnarii de catre client a respectivei foi. Pe scurt, eu ma plang de o problema. Ei constata ca se rezolva cu un update soft. Ei sunt obligati sa rezolve, dar nu pot sa ma puna sa-mi asum riscurile.


Nici o legatura.Atata timp cat masina nu mai este in garantie si nu este vorba despre un recall,...nu este obligat nimeni sa rezolve nimic.
Singura exceptie este cand dealerul accepta sa plateasca pentru eventualele defectiuni si asta se intampla foarte des prin multe tari, insa trebuie ca masina sa fie cumparata de la ei si sa aiba acolo service regulat.

#76 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 29 May 2012 - 08:55 AM

Bun, in sfarsit m-am eliberat putin si am timp de chestia asta.

M-am programat acum la Automobile Bavaria pentru acest update complet, la toate computerele masinii, saptamana viitoare, marti. Procedura va dura destul de mult, intre 3 si 6 ore, in functie de cate module se updateaza, ori asta se face online cu serverele BMW.

Voi reveni dupa cu feedback.

apropos, am uitat sa zic costul, este infim: 210 RON, sunt surprins, vine aproximativ 45 de euro. :huh:/>

This post has been edited by poleposition: 29 May 2012 - 09:01 AM


#77 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 29 May 2012 - 11:56 AM

ah si sper sa nu se beleasca nici un modul, sau daca se beleste sa nu fie ceva de costa 5000 de euro sau vreo suma d-asta cretina <_</>

#78 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 29 May 2012 - 01:29 PM

e pret de "forum" credd,si la mine cand am cerut cotatie de geometrie prin telefon mi-au dat 350 ron apoi BMWAS ala mi-a zis 210 ron parca

#79 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 05 June 2012 - 05:31 PM

Tocmai am luat masina de la Aut Bavaria, update-ul a decurs fara probleme, vizual, grafica de la CCC e alta, mai draguta si se misca totul mult mai repede cand umbli prin iDrive, nu mai sta atat sa gandeasca, harta de la navigatie, ca si grafica, am impresia ca e ceva diferit, insa nu imi dau seama ce.

Ce am sesizat, cutia schimba altfel, mai bine, avea inainte niste pauze ciudate, parca statea uneori prea mult pana sa schimbe si schimba cumva ca la cutiile multitronic de la audi, acum schimba sesizabil mai bine si simt exact cand schimba, la fel si cuplul la trecerea in urmatoarea treapta, il simt altfel, nu stiu cum sa explic si am impresia ca raspunsul acceleratiei este mai bun.

In orice caz si nu e placebo, categoric este o diferenta, chiar si mica, insa este, dupa update. Fara discutie.

Per total, sunt multumit de rezultat si ma bucur ca am facut acest update, iar ca si senzatie generala e ca totul este mai curat si mai legat in felul in care functioneaza masina.

#80 User is offline   costty Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 27
  • Joined: 25-February 12
  • Location:Romania / Italia
  • Car:BMW

Posted 22 July 2012 - 05:42 PM

View Postzeronoo, on 10 April 2012 - 11:24 AM, said:

update-ul se face pe raspunderea clientului

Chestia asta e valabila peste tot sau numai in Romania?

  • (5 Pages)
  • +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

53 User(s) are reading this topic
0 members, 53 guests, 0 anonymous users